Počínaje rokem 2018 začnou mít podnikatelé ucelený přehled o tom, které povinnosti musí plnit podle českých zákonů. Napříč politickým spektrem získala Hospodářská komora podporu pro zavedení elektronického nástroje umožňujícího firmám a živnostníkům spravovat plnění jejich povinností přes internet. Novinka, za níž stojí tvůrce CzechPointů, jde na jednání Poslanecké sněmovny. Systém může podnikatelům ušetřit desítky miliard korun ročně.
„Je to snad poprvé, kdy politici nehledí na svou politickou barvu a chtějí se podílet na vyřešení největšího problému současného podnikání. Každá velká společnost i nejmenší živnostník si díky tomuto projektu bude moci snadno a rychle ověřit všechny povinnosti, které se týkají právě jeho odvětví a právě jeho profese,“ poznamenal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý během tiskové konference, na níž Komora představila novinářům demo verzi Právního elektronického systému pro podnikatele (PES).
K poslaneckému návrhu zavádějícímu tento užitečný nástroj pro podnikatele i stát se přihlásili jak předsedové politických stran Andrej Babiš (ANO), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Petr Gazdík (STAN), tak i předsedové poslaneckých klubů Zbyněk Stanjura (ODS), Roman Sklenák (ČSSD), Pavel Kováčik (KSČM) a místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Martin Plíšek.
PES umožní podnikatelům, aby si spravovali přes internet a na jednom místě přehled svých povinností vyplývajících ze zákonů a prováděcích vyhlášek. Zároveň jim podle odhadů Hospodářské komory ušetří nejméně 43 miliard Kč ročně, které dnes musí vydat na zpracování právních analýz a právní poradenství při zastupování před správními orgány a soudy ve sporech o výklad právních předpisů. PES bude navíc daňově uznatelným nákladem.
Státu PES umožní identifikovat a odstraňovat nadbytečné, nejednoznačné či nesmyslné paragrafy a povinnosti. Pomůže také kontrolním a dozorovým orgánům orientovat se v právních předpisech, co mají kontrolovat a jménem státu vymáhat.
Časté změny zákonů, nařízení a vyhlášek, jejich nejednoznačný výklad a aplikace do praxe totiž způsobují nejen podnikatelům takové potíže, že dnes i při dobré vůli nevědí, jaké povinnosti vůči státu musí plnit. „Navíc praxe ukazuje, že zákony nezvládají jednoznačně vykládat už ani sami zákonodárci, soudy a státní dozorové orgány,“ doplňuje Zdeněk Zajíček, který za projektem stojí a který je mimo jiné také tvůrcem CzechPointů nebo datových schránek.
PES pro podnikatele získal podporu politiků už na loňském sněmu Hospodářské komory v Olomouci. „Vidím jako velkou šanci pro snížení byrokracie větší zapojení elektronických řešení. Státní správa na to není ještě stále dostatečně připravena. I tady vidím jako prioritu, abychom posunuli elektronizaci státní správy, a opět jsme připraveni spolupracovat se všemi iniciativami, které budou z IT sektoru přicházet,“ poznamenal tehdy premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
„Občanští demokraté prosazují podnikání bez zbytečného papírování a PES je konkrétní projekt, kterým tento záměr naplňujeme. Projekt léčí bolavé místo a nabízí zároveň řešení reálných problémů podnikatelského prostředí,“ vysvětluje předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura důvod, proč občanští demokraté zavedení elektronického systému pro podnikatele podporují.
Projekt má zelenou i od předsedy hnutí ANO. „Pětadvacet let se mluví o tom, jak snížit podnikatelům nadměrnou administrativní zátěž, ale nic konkrétního jsem od politiků neviděl. Teď tady máme něco, co může podnikatelům skutečně pomoct řešit jejich povinnosti vůči státu. Nevidím proto důvod, proč bych mu měl bránit,“ uvedl předseda ANO Andrej Babiš.
„Vždycky jsme podporovali záměry, které mají ambici zjednodušit a zpřehlednit regulatorní rámec podnikání – ať už jde o jedno inkasní místo, jedno kontrolní místo nebo právě PES,“ přibližuje pozici své strany místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Martin Plíšek.
V první vlně do konce roku 2018 se do systému dostanou přílohy 13 zákonů. PES ale změní i to, jakým způsobem budou nové zákony přijímány. Přehled povinností, které nový zákon ukládá, bude muset být výslovně uveden v jeho příloze. Do konce roku 2023 by měl PES obsahovat všechny povinnosti vyplývající z národní legislativy.