HK ČR: Aktuální sdělení k energetické situaci (7.10.2022)

HK ČR: Aktuální sdělení k energetické situaci (7.10.2022)

 

KDY A JAK SE ZASTROPOVÁNÍ PROJEVÍ

Zastropované ceny pro rok 2023 by se měly začít projevovat už během listopadu v zálohách odběratelů, protože dodavatelé, i když se cenový strop týká cen od 1. ledna 2023, mají povinnost do 30 dnů po vyhlášení nařízení vlády upravit zákazníkům zálohy a zaslat jim upravený rozpis záloh. Zastropování začne platit automaticky, a firmy tedy nemusí administrovat žádné žádosti (jedinými úkony jsou případná čestná prohlášení zákazníků dle podmínek stanovených v nařízení).

Zákazník, který má sjednanou nižší cenu elektřiny či plynu, než je stanovený strop, hradí dodavateli sjednanou cenu podle smlouvy o dodávce nebo sdružených službách dodávky elektřiny či plynu. Stávající smluvní vztah zůstává nedotčen novou regulací, a to do té doby, dokud platí ve smlouvě sjednaná nižší cena.

Nařízení vlády zavádí kontraktační povinnost. To znamená, že dodavatelé poslední instance budou mít povinnost nabídnout smlouvu na dodávky energií za zastropovanou cenu těm zákazníkům, na které se vztahuje cenový strop a kterým se nedaří uzavřít smlouvy na dodávky energií s jiným dodavatelem.

STANOVISKA A UŽITEČNÉ INFORMACE ZE STRANY HK ČR

Velmi dobře si uvědomujeme, že i když schválené zastropování cen elektřiny a plynu pomůže částečně řešit těžkou situaci velké řadě firem, zůstávají otevřena další zásadní témata, která si žádají naši pozornost i významné kroky vlády. Právě proto jsme na středečním zasedání Představenstva Hospodářské komory ČR zformulovali další požadavky vůči vládě. Mezi ně patří i požadavek na nalezení efektivního řešení pro velké firmy a velkoodběratele, kteří zůstávají v přijímaných opatřeních na okraji, a dále pro ty firmy, které nepokryje nařízení vlády o zastropování cen.

Opakovaně rovněž upozorňujeme na chybějící dlouhodobé a systémové řešení energetické krize na evropské úrovni. Česká republika v tomto smyslu musí co nejlépe využít svého předsednictví v Radě EU. V posledních týdnech se často řeší dostupnost energie těm podnikům, kterým končí nebo je vypovězena smlouva a nepokryje je kontraktační povinnost ze strany dodavatelů poslední instance. Je zásadní nalézt řešení i pro ty firmy, pro které je životně důležitá dostupnost dodávek bez ohledu na cenu.

Intenzivně se také mj. zabýváme souvisejícími opatřeními v oblasti emisních povolenek, decouplingu (oddělení cenotvorby elektřiny a plynu), zrychlení povolovacích řízení při instalaci obnovitelných zdrojů či nových technologií a přijetím kurzarbeitu. Jakmile v některém ze zmíněných témat nastane podstatný průlom, budu vás informovat.

Další stanoviska k cenám energií a pomoci firmám jsem představil během pondělní debaty s J. Síkelou a K. Havlíčkem na zpravodajském kanálu ČT24. Záznam můžete zhlédnout ZDE.

Jako užitečný zdroj informací můžete využít také webovou stránku www.energiezamene.cz, která shrnuje nejen všechna přijatá opatření, ale nabízí také poradenství. Naleznete zde informace o stropech cen pro domácnosti, firmy, přehled aktuálních dotačních možností či praktickou kalkulačku úspor.

V případě doplňujících dotazů k energetice je vám k dispozici webová poradna pro podnikatele, kterou provozujeme ve spolupráci s našimi partnerskými advokátními kancelářemi ARROWS ETL GLOBAL, Becker a Poliakoff, HAVEL&PARTNERS, Paděra & partneři a Vindicta. Technologicky projekt zaštiťuje společnost NEWPS.CZ s.r.o.

Sbírka zákonů_částka_139

Zastropovaní cen_schema

 

S úctou,

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR





ggggg