Největším problémem tuzemských firem, který ohrožuje jejich další růst, je nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Firmy hledají nové pracovníky v cizině, problémem jsou ale pracovní povolení, shodli se zástupci firem na semináři Vízová problematika, který zorganizovala na své půdě Hospodářská komora ČR.
..víceZavedení kontrolního hlášení plátcům daně z přidané hodnoty zvýšilo administrativní zátěž a vyvolalo nemalé finanční náklady spojené s implementací do jejich stávajících informačních systémů. Hospodářská komora ČR (HK ČR) se proto obrátí na vládu, aby dodatečně zvýšenou administrativní zátěž a finanční náklady firmám a živnostníkům stát kompenzoval.
..víceZákoník práce je v ČR dlouhodobě jednou z největších brzd pružnosti trhu práce. Novela, kterou představilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, a ke které Hospodářská komora ČR odeslala své připomínky, výrazným způsobem zvýší administrativní, ale také finanční zátěž zaměstnavatelů. „Očekávali jsme zvýšení pružnosti pracovního trhu, místo toho nám byla předložena naprosto bezzubá a technicistní novela. Vláda by měla řešit to, co podnikatele opravdu tíží, ne jim prostředí ještě více komplikovat. Novela zákoníku práce se navíc zcela nelogicky děje bez transpozice evropského práva,“ komentuje prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.
..víceOd 31.3.2016 začnou Úřady práce po celé ČR přijímat žádosti o dotace na vzdělávání zaměstnanců a to prostřednictvím tzv. projektu POVEZ II.
Projekt POVEZ II navazuje na sérii projektů, jež jsou v ČR realizovány od r. 2009 s cílem podpořit odborný rozvoj zaměstnanců. Přímo navazuje na projekt POVEZ a nahrazuje projekt "Vzdělávejte se pro růst!", které se osvědčily jako nástroje podpory dalšího vzdělávání a posilování konkurenceschopnosti pracovní síly na trhu práce v ČR.
Cílovou skupinou projektu jsou zaměstnavatelé ve smyslu § 7 Zákoníku práce, a to prostřednictvím svých zaměstnanců či potenciálně nových zaměstnanců. Další cílovou skupinou jsou i fyzické osoby – OSVČ a nestátní neziskové organizace.
Zaměstnavatelé získají příspěvek na vzdělávání svých zaměstnanců a refundaci jejich mezd po dobu školení.
..vícePřehled novinek z oblasti podpory podnikání v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) k 15. březnu 2016 najdete ZDE.
Vyhlášení Výzvy II v programu Aplikace
Vyhlášení Výzvy II v programu Spolupráce – Klastry
Program Služby infrastruktury - aktualizace zvláštní části Pravidel pro žadatele a příjemce z OP PIK
UPOZORNĚNÍ PRO ŽADATELE Z OP PIK
Krajské kolo již 19. ročníku soutěže odborných dovedností Učeň Instalatér 2016 se konalo na Střední škole polytechnické Olomouc dne 24. 2. 2016 za podpory Cechu topenářů a instalatérů ČR, firmy Ptáček a dalších partnerů.
Z Olomouckého kraje se soutěže zúčastnily střední školy z Prostějova, Olomouce, Přerova, Šumperku, Jeseníku a Hranic. Každá z uvedených škol vyslala do soutěže jedno dvoučlenné družstvo.
První z plánovaných čtrnácti krajských exportních konferencí, které pořádá Hospodářská komora ČR ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR, se dne 23.2.2016 uskutečnila v Olomouci. Interaktivního semináře se zúčastnilo téměř pět desítek regionálních firem. Konference cílila především na malé a střední firmy z regionu, které již do zahraničí vyváží či se teprve exportovat chystají.
..víceMinisterstvo průmyslu a obchodu navazuje na úspěšnou první výzvu programu Záruka 2015 až 2023, která byla vyhlášena 24.2.2015. V této první výzvě bylo poskytnuto celkem 2540 záruk v objemu 6,6 mld. Kč, což umožnilo podnikatelům zaručit u komerčních bank úvěry v objemu přes 9 mld. Kč. Záruky vystavuje ČMZRB.
..více„Naším cílem je podpořit především malé a střední podniky v jejich exportních aktivitách. Na potřeby našich firem je totiž nutno pružně reagovat. Z toho důvodu jsme se ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR rozhodli vyrazit přímo do krajských měst a uspořádat zde seriál čtrnácti krajských exportních konferencí,“ informuje viceprezident HK ČR Bořivoj Minář. První akce na podporu českého exportu se uskuteční v úterý 23.2. od 10:00 v Olomouci. Konference potrvají až do listopadu.
..víceProvozovatel spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva o tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, je povinen zajistit jednou za dva roky provedení kontroly technického stavu a provozu zdroje odborně způsobilou osobou, přičemž první kontrola musí být provedena nejpozději do 31. prosince 2016 (podle § 17 odst. 1 písm. h) a § 41 odst. 15 zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů).
..více