V souvislosti s problematickým přístupem finančních úřadů k žádostem podnikatelů o kompenzační bonus 2022 vydaly podnikatelské organizace prohlášení adresované Ministerstvu financí ČR a Finanční správě.
Znění otevřeného dopisu najdete ZDE.
Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví o preventivním testování zaměstnanců a některých dalších osob, s účinností ode dne 17. ledna 2022, odsouhlasila vláda na své schůzi dne 5. ledna 2022 v podobě, která:
V praxi pro zaměstnavatele znamená:
V případě, že zaměstnanec odmítne podstoupit test a není schopen prokázat, že se na něj vztahuje alespoň jedna ze stanovených výjimek (jejich přehled je uveden na konci tohoto sdělení, popř. přímo v příslušném mimořádném opatření MZ ČR), pak je zaměstnavatel povinen zajistit organizačním opatřením omezení setkávání tohoto zaměstnance s ostatními osobami v době přítomnosti na pracovišti pouze na nezbytnou míru. Zároveň se zaměstnavateli nařizuje tuto skutečnost bez zbytečného odkladu ohlásit místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví (KHS).
..víceBronz v soutěži Živnostník roku 2021 získává paní Jarmila Podhorná z Brodku u Konice. „Moje živnost nazvaná symbolicky Naděje vznikla z toho důvodu, aby lidem dávala naději. Chtěla jsem totiž, aby bylinné tinktury pomáhaly udržovat zdraví a také působily jako prevence při udržování zdravého organismu,“ říká Jarmila Podhorná. Jako první v republice začala vyrábět gemmoterapeutika, což jsou výtažky z pupenů a zárodečných částí rostlin, které organismus zároveň regenerují. Pro snadnější získání pupenů vybudovala zahradu, která je takovým světovým unikátem. Jako doplněk pro pomoc organismu při potížích jsou na vnější použití vhodné masti, oleje a tinktury. Od konkurence se liší tím, že seznamuje lidi s možností využití přírodních prostředků k udržení zdraví. Výrobky dodává do velkoobchodů, lékáren, prodejen léčivých rostlin, a hlavně přímo zákazníkům, kterým často sestavuje kúry na jejich aktuální problémy.
..víceVe čtvrtek (25. 11. 2021) se primátor Statutárního města Prostějova František Jura sešel s předsedou Komise pro cestovní ruch a podporu podnikání Markem Moudrým a předsedou představenstva Okresní hospodářské komory Bohuslavem Švamberkem.
Společně prodiskutovali návrh ocenění Podnikatel roku. „Ocenění má vyjadřovat uznání a poděkování podnikatelům, kteří svou činností přispívají k prosperitě města i regionu a také značnou měrou ovlivňují zaměstnanost. Spolupodílí se tak na utváření dobrého místa k životu. Tuto aktivitu velmi vítám,“ sdělil primátor František Jura. „Smyslem ocenění bude nejen vyzdvihnout podnikatele, kteří něco dokázali nebo nezištně pomáhali, ale také prohlubovat vztahy mezi podnikatelským a neziskovým sektorem, sdílet zkušenosti a vzájemně se inspirovat,“ dodal k ocenění Marek Moudrý, který s iniciativou přišel. Podnikatele roku také doporučila na svém jednání Komise pro cestovní ruch a podporu podnikání.
Zdroj: www.prostejov.eu
Všem zaměstnavatelům na území České republiky Ministerstvo zdravotnictví od dnešního dne (22. 11. 2021) nařizuje zajistit pravidelné testování všech svých zaměstnanců. Tato povinnost se nevztahuje na osoby, které:
Zaměstnavatelé jsou ochotni výsledky testů kontrolovat, ale nechtějí testování organizovat. Podle individuálních možností a konkrétních podmínek jsou podniky připravené zaměstnancům v zajištění testů pomáhat, například poskytovat vlastní testovací kapacity. Taková pomoc by ale podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého měla být dobrovolná, nikoliv nařizována vládou jako povinnost. Pokud vláda k povinnosti testovat přikročí, je podle šéfa Komory nezbytné, aby resort zdravotnictví koordinoval veškeré aktivity tak, aby zaměstnavatelé měli jasné, efektivní a legální nástroje, jak nařídit zaměstnanci testování a zároveň zajistit, že taková povinnost bude zaměstnancem naplněna. To se týká zejména případů, kdy vláda nařizuje testování ve firmách, ale neřeší vlastní praktické řešení.
„Jakkoliv toto opatření není nic, co bychom vítali, v současné chvíli ho akceptujeme. Uvidíme konkrétní opatření v náhradách za tyto testy, každopádně nepřistoupíme na prodlevy mezi pořízením a proplacením testu. Uvědomme si ale, že záchyt nemoci ve firmách na jaře byl velmi malý, v desetinách procenta, nelze si proto od plošného testování v podnicích moc slibovat ani na podzim a přes zimu. Zkušenosti z jara ukázaly, že epidemii testování ve firmách nevyřeší, i na jaře navzdory plošnému testování počty nemocných nadále stoupaly. Považuji to spíše za informativní nástroj, jak mohou firmy mapovat nákazu ve svých firmách. Za důležitější považuji dodržování hygienických standardů v provozech a motivaci zaměstnavatelů k očkování zaměstnanců,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
..víceMinisterstvo zdravotnictví dne 22. října 2021 publikovalo v návaznosti na současnou epidemiologickou situaci a možný trend vývoje epidemiologické situace mimořádné opatření upravující používání ochranných prostředků dýchacích cest. Mimořádné opatření upravuje i používání ochranného prostředku dýchacích cest na pracovišti.
Nadále (i po platnosti nového MO, a to od 25. 10. 2021) platí pro všechny osoby zákaz pohybu a pobytu bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek, který brání šíření kapének, ve všech ostatních v bodu 1 mimořádného opatření neuvedených vnitřních prostorech, tj. např. i pracoviště, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 1,5 metru. Tato povinnost se nevztahuje na osoby v době výkonu práce na pracovišti nebo v době výkonu jiné obdobné činnosti po dobu, kdy tuto činnost vykonávají na jednom místě bez přítomnosti jiné osoby než spolupracovníka.
Na základě výše uvedeného je tedy umožněno zaměstnancům vykonávat práci bez ochranných prostředků dýchacích cest za předpokladu, že budou dodržovat výše uvedené podmínky - tedy v případě pohybu ve vnitřních prostorách pracoviště s rozestupy většími než 1,5 metru.
..víceV posledních týdnech jsme svědky opětovného nárůstu počtu nakažených novým typem koronaviru. Tento trend se nevyhnul ani našemu regionu. Podle aktuálních statistik nakažených patří Prostějovu třetí nejhorší pozice mezi českými a moravskými městy. Počty dále den ode dne rostou a nezdá se, že by se na tom v dohledné době mělo něco změnit. Podobná je situace také na celém Prostějovsku.
V této souvislosti se na vás obracím s apelem, abyste sami sebe, své zaměstnance, a tím i celé firmy před epidemií co nejlépe chránili. Někteří z vás mají z minulých vln velmi negativní zkušenosti, kdy bylo nutné kvůli výskytu onemocnění omezit činnost nebo dokonce na čas některé provozy uzavřít. V letošním roce už se dařilo nejhorší období většin ou přečkat s pomocí testování pracovníků.
Testování v současné době není povinné a je jenom na vás, jak se k němu postavíte. Přesto na vás apeluji, abyste testování zaměstnanců zvážili. Je to cesta, jak přispět k ochraně zaměstnanců i celých firem. Testy mohou zachytit onemocnění dříve, než se stihne rozšířit a napáchat ve vašich provozech značné škody.
IBM Firma roku 2021 Olomouckého kraje se jmenuje LASKI a zabývá se výrobou profesionální komunální techniky. Titul MONETA Živnostník roku 2021 Olomouckého kraje patří Jarmile Podhorné, která vyrábí bylinné prostředky.
„Moje živnost nazvaná symbolicky Naděje vznikla z toho důvodu, aby lidem dávala naději. Chtěla jsem totiž, aby bylinné tinktury pomáhaly udržovat zdraví a také působily jako prevence při udržování zdravého organismu,“ říká vítězná živnostnice Jarmila Podhorná. Jako první v republice začala vyrábět gemmoterapeutika, což jsou výtažky z pupenů a zárodečných částí rostlin, které organismus zároveň regenerují. Pro snadnější získání pupenů vybudovala zahradu, která je takovým světovým unikátem. Jako doplněk pro pomoc organismu při potížích jsou na vnější použití vhodné masti, oleje a tinktury. Od konkurence se liší tím, že seznamuje lidi s možností využití přírodních prostředků k udržení zdraví. Výrobky dodává do velkoobchodů, lékáren, prodejen léčivých rostlin, a hlavně přímo zákazníkům, kterým často sestavuje kúry na jejich aktuální problémy.
„Gratuluji vítězce, která byla mojí jasnou favoritkou. Působí ve svém oboru už opravdu dlouho a úspěšně. Držím jí palce i do celorepublikového kola,“ okomentovala vítězku porotkyně Hana Piškulová z MONETA Money Bank.
Druhé místo získal Marcel Šos věnující se výrobě čokolády. Třetí příčku obsadil Tomáš Gajdoš, výrobce řemeslných oříškových másel.
Vítězná firma LASKI vznikla v roce 1992 a její hlavní činností je výroba profesionální komunální techniky pro zlepšování životního prostředí v obcích a městech. Mezi stěžejní výrobky patří frézy na pařezy, štěpkovače, drtiče, drážkovače a vysavače listí. V roce 1993 se zrodil první vlastní výrobek, a to zametací stroj, o rok později byla vyvinuta a vyrobena první fréza na pařezy. Ta se na trhu uchytila a firma tento stroj po mnohých inovacích vyrábí dodnes. „Motivací pro naše podnikání byla snaha navázat na tradici strojírenské výroby v našem regionu. Inspirací byla častá návštěva evropských měst, kde jsme viděli u nás tehdy nevídaný zájem o životní prostředí,“ říká jednatel společnosti Zdeněk Zapletal. Dnes je firma známá ve více než padesáti zemích světa, pronikla i do USA. Aktuálním zásadním úspěchem firmy je patentovaný štěpkovač, který je momentálně jediný na světě čistě elektrický.
„Hodnotím pozitivně, jakým způsobem pracují a rozvíjejí technologie, a jsou významným exportérem, což je pro Olomoucký kraj rozhodně pozitivní,“ zhodnotil volbu Lukáš Jurča z IBM Česká republika.
Druhé místo v hodnocení odborné poroty získala firma ŽALUZIE NEVA vyrábějící venkovní žaluzie a venkovní látkové rolety. Bronzovou příčku obsadila společnost EOLA zabývající se průmyslovou automatizací a robotikou.
..více